Ev ve işletmelerde kullandığınız pek çok cihaz gerekli bakımları ve temizlikleri yapılmadığı takdirde türlü sorunları ortaya çıkarabiliyor. Üstelik bu sorunların yanı sıra cihazınızın ömrü de kısalıyor. Kombi, klima, şofben, kazan sistemleri, beyaz eşya ve televizyonlarınızı düzenli bir şekilde temizleyerek ve yıllık bakımlarını yaptırarak hem cihazlarınızın ömrünü uzatabilir hem de enerji tasarrufu sağlayarak bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Bu anlamda Ankara Merkez Servis olarak sizlere cihazlarınız konusunda birkaç ipucu vermek istedik. Böylelikle uzun vadede cihazlarınızdan tam performans sağlarken enerji tasarrufu da sağlayabilirsiniz.

Beyaz Eşya ve Televizyon:

 • Fırınlarınızın kapağını sık sık açıp kapamamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca fırınlarınızda cam ve seramik kaplar kullanmayı deneyin. Bu sayede fırın sıcaklığı 15 derece daha düşürülebilir bu da tasarruf etmenizi sağlar.
 • Çamaşır makinelerinizde ekonomik ve kısa programlar kullanmaya özen gösterin. Yukarıdan yüklemeli modelleri seçmek yerine önden yüklemeli modelleri tercih etmeniz avantajınıza olacaktır.
 • Bulaşık makinenizde ekonomik devirli düşük sıcaklık programını kullanmaya özen gösterin. En verimli yıkama sıcaklığı 50 derecedir.
 • Buzdolabınızı güneş ışığından, radyatör ve diğer ısı kaynaklarından mutlaka uzak bir yere konumlandırın. Bu sayede enerji tüketiminizde %25’lik bir düşüş sağlayabilirsiniz.
 • Evde olmadığınız zamanlarda televizyonunuzun fişini çekmeyi ihmal etmeyin. Televizyon fişi takılı olduğunda kendisini bekleme moduna alacağından fazla enerji harcaması yapar.

Kombi ve Klima:

 • Kombinizi alırken evinizin kapasitesine göre tercih yapın. Kombiniz ne kadar büyük olursa enerji tüketimi o kadar fazla olacaktır.
 • Kombinizin elektronik ateşleme özelliği olması enerji tasarrufu açısından önemlidir.
 • Kombiyi açıp kapamak yerine sürekli düşük ısı ayarında tutmalısınız.
 • Kış öncesinde radyatörünüzdeki havayı almayı ihmal etmeyin.
 • Tıpkı kombilerde olduğu gibi klimanızda da sürekli açıp kapama işleminden uzak durmalısınız. Belli bir sıcaklık seviyesinde düzenli olarak çalışırsa faturanız daha düşük gelecektir.
 • Klimanızın enerji sarfiyatının önüne geçebilmesi için güneşin pencereden doğrudan eve girdiği zamanlarda mutlaka perde ya da panjurları kullanın.

Şofben ve Kazan:

 • Sıcak su ayarınızı yaparken 45-50 derecenin üzerine çıkmamasına özen gösterin. Bu, gereksiz enerji tüketiminin önüne geçmenize yardımcı olacaktır.
 • Su depolayan elektrikli araçlar yerine şofben ve kombi gibi anlık su ısıtıcılarını tercih etmeniz yararınıza olacaktır.
 • Isı kaybının önüne geçmek amacıyla depo ve tesisatın yalıtılmış olmasına dikkat edin.
 • Binalarda ısı kaybının %40 çatıdan ve %20 zeminden ve pencerelerden meydana geldiği bilinmektedir. Bina yalıtımı bu noktada oldukça önemlidir. %50’ye varan bir tasarruftan söz etmek mümkündür.
 • Merkezi ısıtma sistemlerinde dış hava sıcaklık ölçen otomatik kontrol sistemleri oldukça faydalıdır ve kullanılması tavsiye edilir.

Hem tasarımlarıyla hem de beyaz eşya kombi klima ve televizyon reyonundaki çok çeşitli ürünleri ile kamuoyunun büyük bir kesimi tarafından yoğun şekilde rağbet gören elektronik cihazlar ile ilgili online hizmetlere ulaşmak için bizlere ulaşarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi, televizyon, fırın, kombi, klima kısacası tüm elektronik cihazların; bakım, onarım ve kullanımı ile bilgileri site yardımıyla temin edebilirsiniz.

Marka ve model fark etmeksizn tüm cihazlarla ilgili merak ettiklerinizi soru cevap bölümünden faydalanarak çözebilirsiniz. Örneğin, çamaşır makinesi neden deterjan almaz, çamaşırı neden durulamaz ya da yıkama programı neden başlamaz, kombi neden suyu ısıtmaz ya da su basıncı azdır gibi tüm sorularınıza uzman personel aracılığı cevap bulabilir çok büyük tamir ücretleri ödemeden sorunu evinizde kendiniz giderebilirsiniz.

Site aracılığı ile yardım alacağınız eşya grubu seçip, telefonla müşteri hizmetlerine ulaşarak, detaylı bilgi alabilirsiniz. Diğer taraftan yeni aldığınız cihazların nasıl açılıp, nasıl kullanılacağı konusunda merak ettikleriniz ve bağlantı aparatları hakkında da bilgi alabilirsiniz.Yapmanız gereken, mevcut siteye girip, bilgi almak istediğiniz cihazla ilgili sorularınızı yazarak cevap almaktır.